Dobre wiadomości dla rolników - konferencja prasowa Ministra M. Sawickiego i Prezesa ARiMR T. Kołodzieja Drukuj Email
Środa, 10 Listopad 2010 13:02
W konferencji prasowej, która odbyła się 4 listopada 2010 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wziął udział szef resortu Marek Sawicki oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej. Na wstępie Minister Marek Sawicki poinformował, że planuje uruchomienie naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" 3 stycznia 2011 roku. W pierwszej kolejności wnioski przyjmowane będą od podmiotów z branży mleczarskiej. Dwa tygodnie później wnioski będą mogli składać pozostali rolnicy. Minister tłumaczył, że na decyzję o rozpoczęciu naboru wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych" na początku przyszłego roku miało wpływ kilka czynników, m.in. analiza opinii przedstawionych przez organizacje rolnicze, a także listopadowy termin wyborów czy też zbliżający się okres przedświąteczny. Minister podkreślił, że zależy mu na tym, aby rolnicy dobrze przygotowali wnioski o przyznanie pomocy, bo pozwoli to ARiMR na sprawną ich obsługę, a w konsekwencji na  szybką wypłatę wsparcia. A na pewno dobremu przygotowaniu wniosków nie sprzyjałby pośpiech, ani okres przedświąteczny, gdyby nabór wniosków miał odbyć się jeszcze w tym roku. Minister poinformował także, że zmieniły się zasady przyznawania pomocy. Teraz bowiem wniosek o przyznanie wsparcia na kupno, a następnie wspólne użytkowanie maszyn czy urządzeń rolniczych będzie mogła złożyć także grupa beneficjentów. W ten sposób taką pomoc będą mogli otrzymać także właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy dotychczas byli wykluczeni z możliwości przyznania takiego wsparcia.

Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej przekazał rolnikom dobre wiadomości między innymi o rozpoczętej 18 października realizacji dopłat ONW. W ciągu bowiem niespełna trzech tygodni ARiMR przekazała na konta bankowe około 440 tys. rolników gospodarujących w trudnych warunkach około 670 milionów złotych. Jest to, jak podkreślił, najszybsze w historii tempo realizacji takich dopłat i nikt inny w całej Europie nie zdołał osiągnąć takiego wyniku. Także dalsza realizacja płatności z tytułu ONW będzie przebiegała sprawnie, ponieważ do końca tego roku na konta bankowe rolników trafi łącznie 1,1 miliarda złotych. Oznacza to, że niemal wszyscy, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie wsparcia na gospodarowanie w trudnych warunkach, a takich wniosków było około 700 tys., otrzymają takie dopłaty jeszcze w tym roku. W ogóle wypłata pieniędzy dokonywana przez Agencję przebiega w tym roku bardzo sprawnie, ponieważ do rolników trafiło łącznie w 2010 r. ponad 14 miliardów zł. W tej kwocie w ramach PROW 2007 - 2013 ARiMR przekazała rolnikom 6,6 miliarda zł, a cała kwota wypłacona w ramach tego Programu to około 18 miliardów złotych. Ten doskonały wynik plasuje ARiMR na pierwszym miejscu, bowiem zajmujący drugie miejsce Niemcy wypłacili z PROW 2007 - 2013 swoim rolnikom o około 2,8 miliarda złotych mniej, Francuzi o 3,6 miliarda złotych, a Hiszpanie o prawie 4,4 miliarda złotych mniej.

Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej poinformował także o planach dotyczących realizacji płatności bezpośrednich za 2010 r. Zgodnie z obowiązującym prawem Agencja rozpocznie wypłacanie tych dopłat od 1 grudnia i jeszcze w tym roku do rolników trafi około 9 miliardów złotych. Pieniądze zostaną przekazane na konta bankowe blisko 70% spośród prawie 1,4 mln rolników, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich. Będzie to z całą pewnością najszybsze tempo realizacji tych płatności w historii całej Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wsparcie z tytułu ONW trafi do rolników poszkodowanych przez tegoroczne powodzie. Do takich rolników skierowana jest także specjalna pomoc, uruchomiona dzięki zaangażowaniu ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Chodzi o wsparcie z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie takiej pomocy jeszcze tylko do 12 listopada. Minister Marek Sawicki poinformował, że rolnicy, którzy chcą skorzystać z takiego wsparcia, będą mogli starać się także o zaliczkę na realizację zaplanowanych inwestycji. Inną formą pomocy dla rolników poszkodowanych przez tegoroczne powodzie jest skorzystanie na preferencyjnych zasadach ze wsparcia w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Polega to na tym, że wysokość dofinansowania jaką można otrzymać z ARiMR na realizację inwestycji w ramach działalności innej niż rolnicza wynosi aż 80%, podczas gdy standardowo jest to tylko 50% poniesionych kosztów. Jeszcze osiem województw, głównie w południowej i południowo-wschodniej Polsce, przyjmuje wnioski o przyznanie takiego wsparcia.

Departament Komunikacji Społecznej ARiMR

 

Rolnicze wieści

Gospodarka

Ankieta

Jak oceniasz funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
 

Polecamy...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kursy walut


Warning: file_get_contents(http://bankowynet.pl/scripts/webmaster/box.php?waluty=USD%2BEUR%2BCHF%2BGBP%2BCZK&mode=ks&wstawka_szerokosc=110&wstawka_obramowanie=1px+solid+%23e6e6e6&czcionka_typ=Arial%2C+Verdana%2C+Helvetica%2C+Tahoma&czcionka_rozmiar=12&naglowek_tlo=%23e6e6e6&naglowek_kolor=%23666666&komorka1_tlo=%23f2f2f2&komorka2_tlo=%23e6e6e6&nazwy_wyrownanie=center&komorka_kolor=%23454551&wykres=1&naglowek=1&pogrubienie=1&&strzalki=1&&przelicznik=1&site=http://www.info.rbprojekt.pl) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /modules/mod_bankowynet/mod_bankowynet.php on line 45

Polecane linki

Pogoda


 

Kto jest na stronie...

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.